På den här sidan finns webbaserade verktyg för dimensionering av induktor/transformator i switchande omvandlare.
Det är väl mest en snabb vägledning och kanske inte något att lita blint på utan att kontrollräkna. Dock vore det ju bra om den var konsistent. Jag har upptäckt att vid ekvivalent push/pull halvbrygga respektive helbrygga ger den olika värden på lindningsvarven. Eftersom transformatorns inspänning från halvbryggan är halva Vin har jag dubblerat Vin till halvbryggan. Detta ger samma inspänning till transformatorn i båda fallen, vilket syns i den högra ramens grafer.
Helbrygga
Lindningsförslag 32/12
Halvbrygga
Lindningsförslag 64/24
Har mailat med författaren men jag misstänker att vi inte förstår varandra. Det enda han sagt är att den räknar korrekt eftersom att Vin till halvbryggan ger halva inspänningen till transformatorn. Han såg nog inte att Vin till halvbryggan är dubbla Vin till helbryggan.
Nu kollar jag med er för att bli säker på att det inte är jag som tänkt fel. Visst borde lindningarna vara samma i båda fallen?
