Banprofil?
Banprofil?
Någon som vet om det finns en app till telefonen om man skulle vilja ha en kurva över höjdprofilen för en slinga man tex går i skogen?
Re: Banprofil?
Ska testa den. Var lite inne på att bygga en logger med arduino att ha med i fickan och sedan plotta data när man kommer hem men smidigare om det finns till telefonen
Re: Banprofil?
Läste igenom vad den kan men verkar inte finnas det jag är ute efter.
Exempel.
Exempel.
Re: Banprofil?
Det närmsta den appen klarar är:
Skärmdumpar från min Nokia E75, så det blir inte bättre än så här.
Lycka till med jakten.
Något som inte framgår av stillbilderna är att det går att spela upp hela färden/passet och då syns en markör/ikon både i diagramet och på kartan, men det går inte att få det så snyggt som ditt exempel.Skärmdumpar från min Nokia E75, så det blir inte bättre än så här.
Lycka till med jakten.
Du har inte behörighet att öppna de filer som bifogats till detta inlägg.
Re: Banprofil?
Var ganska lång sträcka på det exemplet, 40 mil nedförsbacke...
Typ slingan i skogen är inte mer än 5-10 km så då blir det nog en lugnare kurva.
Typ slingan i skogen är inte mer än 5-10 km så då blir det nog en lugnare kurva.
Re: Banprofil?
Det är resultatet från GPS:en i mobilen, som plottat till kartan.
Edit:
GPS data plottras i realtid till kartan om mobildata är på/tillgängligt annars är det en grå bakgrund tills kartan har laddats in.
Edit:
GPS data plottras i realtid till kartan om mobildata är på/tillgängligt annars är det en grå bakgrund tills kartan har laddats in.
Re: Banprofil?
Den svåra biten tror jag är att få in markörerna för platserna längs vägen.
"Track elevation profile" kallas funktionen och de flesta GPS-trackers kan visa det i en eller annan form. Men som sagt var, att lägga in markörer för waypoints är knepigare.
Har man ett spår som saknar höjdinformation kan det gå att skapa med hjälp av höjddata från karta, dock brukar det vara rätt grov upplösning på dessa har jag för mig.
"Track elevation profile" kallas funktionen och de flesta GPS-trackers kan visa det i en eller annan form. Men som sagt var, att lägga in markörer för waypoints är knepigare.
Har man ett spår som saknar höjdinformation kan det gå att skapa med hjälp av höjddata från karta, dock brukar det vara rätt grov upplösning på dessa har jag för mig.
-
- EF Sponsor
- Inlägg: 920
- Blev medlem: 26 maj 2014, 12:54:35
- Ort: Karlskoga
Re: Banprofil?
Notera den enorma skillnaden i skala på axlarna i lgrfbs karta.
Det är svårt att få bättre noggrannhet än 10-20 meter i GPS-systemet, Oavsett axel, och på våra breddgrader är det lite sämre ändå i höjdled. 10 meter fel i sidled är inget vi tänker så mycket på, men 10 meter i höjdled när det kanske bara är 20 meter total höjdskillnad på din milslinga i skogen är en väldig massa.
Jag tror du kommer att få bättre resultat om du använder kartdata och gör detta med något program typ QGIS.
Data finns här:
https://www.lantmateriet.se/sv/Kartor-o ... /#faq=b47b
QGIS finns här
https://qgis.org/en/site/
Jag har aldrig processat höjddata på detta sätt i QGIS men är ändå nästan säker på att det går.
Det är svårt att få bättre noggrannhet än 10-20 meter i GPS-systemet, Oavsett axel, och på våra breddgrader är det lite sämre ändå i höjdled. 10 meter fel i sidled är inget vi tänker så mycket på, men 10 meter i höjdled när det kanske bara är 20 meter total höjdskillnad på din milslinga i skogen är en väldig massa.
Jag tror du kommer att få bättre resultat om du använder kartdata och gör detta med något program typ QGIS.
Data finns här:
https://www.lantmateriet.se/sv/Kartor-o ... /#faq=b47b
QGIS finns här
https://qgis.org/en/site/
Jag har aldrig processat höjddata på detta sätt i QGIS men är ändå nästan säker på att det går.
Re: Banprofil?
Jag har för mig att höjddata bara har en upplösning på 100 m i "sidled" (höjdangivelsen kan ha högre upplösning, men det är alltså typ bitmap med 100x100 m pixels där varje pixel har en viss höjd).
Den mesta höjddata mäts såvitt jag förstått med radar.
Den mesta höjddata mäts såvitt jag förstått med radar.
Re: Banprofil?
I en GPS-mottagare så är upplösningen en avvägning mellan de olika koordinaterna. Accepterar man en lägre upplösning i höjdled kan man få bättre upplösning i "sidled". Gissar att vanliga mottagare är designade så.
Re: Banprofil?
Jag har ju faktiskt haft med mig telefonen på slingan med en app som visar höjd över havet och den reagerar på metern när, det ser jag när man går uppför en liten höjd i spåret och kan uppskatta visuellt hur mycket högre det är 20m framåt.
-
- EF Sponsor
- Inlägg: 920
- Blev medlem: 26 maj 2014, 12:54:35
- Ort: Karlskoga
Re: Banprofil?
DTED1 har på våra breddgrader ungefär en upplösning på 100x100m och är för det mesta mätt med radar. Man körde en vända med rymdfärjan en gång med en radar som mätte stora delar av jorden. Googla "SRTM DTED".
Lantmäteriets data som idag är öppet har upplösning 50m och är förmodligen för det mesta fotogrammetriskt framtaget.
Det man håller på med är LIDAR-scan. Endast fragment av detta är än så länge öppet data. Minns inte om det är 2m eller 0.5m upplösning.
Och vad gäller GPS så är det som vanligt skillnad på noggrannhet och upplösning. Du kan få bra upplösning så länge du har samma satelliter som som matar kalman-filtret som ger positionen. Om plötsligt en kommer till eller försvinner så kan man plötsligt hoppa iväg i värden utan att ha rört sig alls. Och fortfarande vara inom teoretisk noggrannhet.
Redigerad: Det är DTED1 som har 100m upplösning. DTED0 är sämre.
Lantmäteriets data som idag är öppet har upplösning 50m och är förmodligen för det mesta fotogrammetriskt framtaget.
Det man håller på med är LIDAR-scan. Endast fragment av detta är än så länge öppet data. Minns inte om det är 2m eller 0.5m upplösning.
Och vad gäller GPS så är det som vanligt skillnad på noggrannhet och upplösning. Du kan få bra upplösning så länge du har samma satelliter som som matar kalman-filtret som ger positionen. Om plötsligt en kommer till eller försvinner så kan man plötsligt hoppa iväg i värden utan att ha rört sig alls. Och fortfarande vara inom teoretisk noggrannhet.
Redigerad: Det är DTED1 som har 100m upplösning. DTED0 är sämre.