http://elektronikforumet.com/forum/view ... c&start=15
Nu däremot har det skissats på en ny specifikation och ritats mönsterkort till det hela. Beställde en första serie kort från PCBcart för tre veckor sen och idag kom de. Första målet är att få ihop två moduler för att kunna utvärdera hela systemet. Komponenter är på väg från lite olika håll och lite lödning kommer ske i helgen.
Varje modul kommer bestå av ett styrkort och 16 ledkort. Inkapslingen av ledkorten kommer ske med formsprutade aluprofiler där kortet skjuts in i ett spår. Styrkortet sitter sen vinkelrätt monterat i enda änden.

Ledkorten består av 16 RGB pixlar och PWM drivers från Macroblock. I andra änden sitter en stiftlist för anslutning till styrkortet.

Styrkorten består av en Spartan3 FPGA med tillhörande konfigurationsminne och oscillator. In och vidarematning av 10Mbit RS-485 för dataöverföring. Ett par lysdioder för status och en dip-switch för modulens address. Ledkorten ansluts via 16 header längs med styrkortet.

Tänkte fylla på med en mer detaljerade specifiktion senare och lite bilder när korten börjar bli bestyckade. Har fått allt förrutom leddrivers och stiftlister så det blir styrkorten som löds ihop först.
edit: rubrik