Lösningen för inte vara för dyr pga. begränsad budget så att köpa en 6~700kr's GSM modul är inte att tänka på så återvinning av gamla prylar har dessvärre haft prioritet men också en spännande utmaning.

Så.. skicka SMS går ju men varje SMS får ju bara vara 160byte stor så då blir det en en hel del SMS varje gång för att få över mina 18Kb (Kilobyte) ev. lite större.
MMS är en variant men verkar lite mer komplicerat + att oavsett så måste jag kommunicera med mobilen genom AT kommandon och då gäller det att hitta en nalle som har inbyggt modem så jag kan köra RS232 då de flesta "nyare" av begagnat marknaden kör usb.
Ja, för att kringgå dessa dilemman tänkte jag att att använda mig av något mer universellt så som att sända data via ljud.
Inte nytt å inte snabbt men enklare (intalar jag mig själv iaf.).
AFSK, FSK, KCS, DTMF, MT63, hittat en del versioner, 1200baud med FSK kan man komma upp i med lite tur. Finns det något mer?
Tänkte kolla om någon ev. ruvade på någon mer lösning inom audio området som ev. ger lite högre baudrate?